КОБРИНОВО – ГРЕБЕЛЬСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ   ОБЛАСТІ

19   сесія

ПРОЕКТ      РІШЕННЯ   
     2018року                с.Кобринова Гребля                 

 

Про встановлення ставок земельного

податку,  пільг з його  сплати  на  2019 рік

Відповідно до  пункту 7.1. статті 7, статті 10, підпунктів 12.3.2., 12.3.3.,  12.3.4. пункту 12.3. , пункту 12.4. статті  12, підпунктів 14.1.129., 14.1.130, п. 14.1. статті 14,  пунктів 30.2. , 30.5., 30.9  статті  30, статтей 269, 270, 271,  274, 277, 281,282,285, п.п.288.5.1 п.288.5 статті 288  Податкового кодексу України (далі - ПКУ) із змінами, керуючисьЗаконом  України  «Про засади державної  регуляторної політики  у сфері  господарської діяльності»,  пунктами 24,  28 та  35   частини 1  статті 26Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», врахувавши технічну  документацію  з нормативної  грошової оцінки земель, виготовлену   ДП «Черкаський науково – дослідний та проектний інститут землеустрою» та затверджену рішенням сільської ради від  12.07.2012 року №16/2, яке   оприлюднене згідно вимог пункту  271.2 статті 272 ПКУ,     аналіз регуляторного впливу,  експертний висновок  постійної комісії з питань планування  бюджету та фінансів  сільська  рада

ВИРІШИЛА:

 1. Установити на адміністративній території Кобриново-Гребельської   сільської  ради:

1) ставки земельного податку згідно з додатком 1,2,3,

2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до  статей 281,  282 Податкового
 кодексу України та податкову пільгу шляхом звільнення  від сплати земельного податку   органам державної влади та  місцевого самоврядування , бюджетним установам в галузі ветеринарної медицини, водного господарства та меліорації, які є неприбутковими та повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мета створення і основна діяльність яких  не передбачає одержання прибутку, які  не займаються підприємницькою діяльністю та  створені   для досягнення   управлінських цілей стосовно охорони здоров'я тварин, експлуатації державних меліоративних систем, використання, збереження та відтворення водних ресурсів, меліорації земель,
 а також інших цілей, спрямованих на досягнення суспільних благ за переліком згідно з додатком 5.

  2.    Взяти до відома ,  що:

   2.1. Платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі з урахуванням особливостей визначених статтею  269 Податкового кодексу України.

    2.2. Об’єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

    2.3. Базою оподаткування є :

    2.3.1. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України.

    2.3.2.Площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

    2.4. Податковим періодом  для плати за землю  є календарний рік. Базовий податковий (звітний)
 рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

     2.5. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

     2.6. Порядок обчислення плати за землю та подання звітності  встановлений статтею 286 ПКУ.

     2.7. Термін  плати за землю встановлений ст.287 ПКУ.

     2.8.Відповідно до п.п.14.1.130. п.14.1. статті 14 ПКУ,  одиницею  площі оподатковуваної
земельної ділянки є :

- у межах населеного пункту - 1 (один) метр квадратний (кв. метр);

- за межами населеного пункту - 1 (один) гектар (га).

     3.   Копію прийнятого рішення  надіслати  в електронному вигляді у десятиденний термін  з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін до них.

      4. Оприлюднити рішення в засобах масової інформації або в інший можливий спосіб у десятиденний термін  після його прийняття та підписання, але не пізніше  15  липня цього року.

      5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування бюджету
 та фінансів.

      6 . Рішення набирає чинності після його  оприлюднення , але не раніше 01.01.2019 року.

 

 

Сільський голова                                           В.І.Маляр

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

допроектурішення про встановлення

ставок земельного податку,

пільг з його сплати
 на 2019 рік

Ставки земельного податку1
на 2019 рік,
вводяться в дію  01.01.2019  року

Адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:

Код області2

Код району2

Код КОАТУУ2

Назва2

71

240

7124083600

с. Кобринова Гребля

 

 

Вид цільового призначення земель3

Ставки податку4
(% нормативної грошової оцінки)

За земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження)

За земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено

 

Код3

 

Назва3

для юридич-них осіб

для фізичних осіб

для юридич-них осіб

для фізичних осіб

1

2

3

4

5

6

01

Землі сільськогосподарського призначення

х

х

х

х

01.01

Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва  

0,3

0,3

0,3

0,3

01.02

Для ведення фермерського господарства 

3

-

3

-

01.03

Для ведення особистого селянського господарства 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.04

Для ведення підсобного сільського господарства 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.05

Для індивідуального садівництва 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.06

Для колективного садівництва 

-

-

-

-

01.07

Для городництва 

-

0,3

-

0,3

01.08

Для сінокосіння і випасання худоби 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.09

Для дослідних і навчальних цілей 

 

 

 

 

01.10

Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства 

-

-

-

-

01.11

Для надання послуг у сільському господарстві 

 

 

 

 

01.12

Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції 

 

 

 

 

01.13

Для іншого сільськогосподарського призначення  

0,3

0,3

0,3

0,3

01.14

Для цілей підрозділів 01.01 - 01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

02

Землі житлової забудови

х

х

х

х

02.01

Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)  

-

0,03

-

0,03

02.02

Для колективного житлового будівництва 

-

-

-

-

02.03

Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку 

-

-

-

-

02.04

Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання 

-

-

-

-

02.05

Для будівництва індивідуальних гаражів  

-

-

-

-

02.06

Для колективного гаражного будівництва 

-

-

-

-

02.07

Для іншої житлової забудови  

-

0,03

-

0,03

02.08

Для цілей підрозділів 02.01 - 02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

03

Землі громадської забудови

х

х

х

х

03.01

Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування  

 

 

 

 

03.02

Для будівництва та обслуговування будівель закладівосвіти 

 

 

 

 

03.03

Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги 

 

 

 

 

03.04

Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій 

 

 

 

 

03.05

Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування  

 

 

 

 

03.06

Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів 

 

 

 

 

03.07

Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 

1

1

-

-

03.08

Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування 

-

-

-

-

03.09

Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ 

1

-

-

-

03.10

Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури 

1

1

-

-

03.11

Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки 

 

 

 

03.12

Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування 

-

-

-

-

03.13

Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування  

1

-

-

-

03.14

Для розміщення та постійної діяльності органів МНС

 

 

 

 

03.15

Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови  

1

1

-

-

03.16

Для цілей підрозділів 03.01 - 03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

04

Землі природно-заповідного фонду

х

х

х

х

04.01

Для збереження та використання біосферних заповідників 

 

 

 

 

04.02

Для збереження та використання природних заповідників 

 

 

 

 

04.03

Для збереження та використання національних природних парків 

 

 

 

 

04.04

Для збереження та використання ботанічних садів 

 

 

 

 

04.05

Для збереження та використання зоологічних парків 

 

 

 

 

04.06

Для збереження та використання дендрологічних парків 

 

 

 

 

04.07

Для збереження та використання парків-пам'яток садово-паркового мистецтва 

 

 

 

 

04.08

Для збереження та використання заказників 

 

 

 

 

04.09

Для збереження та використання заповідних урочищ 

 

 

 

 

04.10

Для збереження та використання пам'яток природи 

 

 

 

 

04.11

Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків 

 

 

 

 

05

Землі іншого природоохоронного призначення

х

х

х

х

06

Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися для профілактики захворювань і лікування людей)  

х

х

х

х

06.01

Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів 

 

 

 

 

06.02

Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів 

 

 

 

 

06.03

Для інших оздоровчих цілей 

 

 

 

 

06.04

Для цілей підрозділів 06.01 - 06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

07

Землі рекреаційного призначення

х

х

х

х

07.01

Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення  

 

 

 

 

07.02

Для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту 

 

 

 

 

07.03

Для індивідуального дачного будівництва 

 

 

 

 

07.04

Для колективного дачного будівництва  

 

 

 

 

07.05

Для цілей підрозділів 07.01 - 07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

08

Землі історико-культурного призначення

х

х

х

х

08.01

Для забезпечення охорони об'єктів культурної спадщини  

 

 

 

 

08.02

Для розміщення та обслуговування музейних закладів 

 

 

 

 

08.03

Для іншого історико-культурного призначення 

 

 

 

 

08.04

Для цілей підрозділів 08.01 - 08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

09

Землі лісогосподарського призначення

х

х

х

х

09.01

Для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг  

 

 

 

 

09.02

Для іншого лісогосподарського призначення  

 

 

 

 

09.03

Для цілей підрозділів 09.01 - 09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

10

Землі водного фонду

х

х

х

х

10.01

Для експлуатації та догляду за водними об'єктами 

-

-

0,3

0,3

10.02

Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами 

 

 

 

 

10.03

Для експлуатації та догляду за смугами відведення 

 

 

 

 

10.04

Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами 

 

 

 

 

10.05

Для догляду за береговими смугами водних шляхів 

 

 

 

 

10.06

Для сінокосіння 

 

 

 

 

10.07

Для рибогосподарських потреб 

3

3

3

3

10.08

Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей 

 

 

 

 

10.09

Для проведення науково-дослідних робіт 

 

 

 

 

10.10

Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд 

 

 

 

 

10.11

Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів 

 

 

 

 

10.12

Для цілей підрозділів 10.01 - 10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

11

Землі промисловості

х

х

х

х

11.01

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами  

 

 

 

 

11.02

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості 

 -

-

-

-

11.03

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств 

-

-

-

-

11.04

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) 

 

 

 

 

11.05

Для цілей підрозділів 11.01 - 11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

12

Землі транспорту

х

х

х

х

12.01

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту 

 

 

 

 

12.02

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту  

 

 

 

 

12.03

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту  

 

 

 

 

12.04

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства 

 

 

 

 

12.05

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту 

 

 

 

 

12.06

Для розміщення та експлуатації об'єктів трубопровідного транспорту 

 

 

 

 

12.07

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту 

 

 

 

 

12.08

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій 

 

 

 

 

12.09

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту 

 

 

 

 

12.10

Для цілей підрозділів 12.01 - 12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

13

Землі зв'язку

х

х

х

х

13.01

Для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій 

-

-

-

-

13.02

Для розміщення таексплуатації будівель та споруд об'єктів поштового зв'язку 

-

-

-

-

13.03

Для розміщення таексплуатації інших технічних засобів зв'язку 

 

 

 

 

13.04

виключено

 

 

 

 

13.04

Для цілей підрозділів 13.01 - 13.03, 13.05 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

14

Землі енергетики

х

х

х

х

14.01

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій  

-

-

-

-

14.02

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії 

1

-

0,25

-

14.03

Для цілей підрозділів 14.01 - 14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

15

Землі оборони

х

х

х

х

15.01

Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України

 

 

 

 

15.02

Для розміщення та постійної діяльності внутрішніх військ МВС

 

 

 

 

15.03

Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби України

 

 

 

 

15.04

Для розміщення та постійної діяльності Служби безпеки України

 

 

 

 

15.05

Для розміщення та постійної діяльності Державної спеціальної служби транспорту

 

 

 

 

15.06

Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки України

 

 

 

 

15.07

Для розміщення та постійної діяльності інших, створених відповідно до законів України, військових формувань

 

 

 

 

15.08

Для цілей підрозділів 15.01 - 15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

16

Землі запасу

3

3

4,5

4,5

17

Землі резервного фонду

3

3

4,5

4,5

18

Землі загального користування

1

1

1

1

19

Для цілей підрозділів 16 - 18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

-

-

-

-

_________

1 У разі встановлення ставок податку та податкових пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, по кожному населеному пункту затверджуються окремі пдодатки.

2 Зазначається код КОАТУУ, код області та району, назва адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту або території об’єднаної територіальної громади, на які поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування. У разі необхідності кількість рядків може бути збільшена.

3 Вид цільового призначення земель зазначається згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року № 1011/18306 (зі змінами).

4 Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 274, 277 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.

Секретар  сільської ради                                                         Г.П.Мазур

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

допректурішення про встановлення

ставок земельного податку,

пільг з його сплати на 2019 рік                             

Ставки земельного податку1
на 2019 рік,
вводяться в дію  01.01.2019  року

Адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:

Код області2

Код району2

Код КОАТУУ2

Назва2

71

240

7124083600

с. Антонівка

 

 

Вид цільового призначення земель3

Ставки податку4
(% нормативної грошової оцінки)

За земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження)

За земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено

 

Код3

 

Назва3

для юридич-них осіб

для фізичних осіб

для юридич-них осіб

для фізичних осіб

1

2

3

4

5

6

01

Землі сільськогосподарського призначення

х

х

х

х

01.01

Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва  

0,3

0,3

0,3

0,3

01.02

Для ведення фермерського господарства 

3

-

3

-

01.03

Для ведення особистого селянського господарства 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.04

Для ведення підсобного сільського господарства 

-

0,3

-

0,3

01.05

Для індивідуального садівництва 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.06

Для колективного садівництва 

-

-

-

-

01.07

Для городництва 

-

0,3

-

0,3

01.08

Для сінокосіння і випасання худоби 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.09

Для дослідних і навчальних цілей 

 

 

 

 

01.10

Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства 

-

-

-

-

01.11

Для надання послуг у сільському господарстві 

 

 

 

 

01.12

Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції 

 

 

 

 

01.13

Для іншого сільськогосподарського призначення  

0,3

0,3

0,3

0,3

01.14

Для цілей підрозділів 01.01 - 01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

02

Землі житлової забудови

х

х

х

х

02.01

Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)  

-

0,03

-

0,03

02.02

Для колективного житлового будівництва 

-

-

-

-

02.03

Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку 

-

-

-

-

02.04

Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання 

-

-

-

-

02.05

Для будівництва індивідуальних гаражів  

-

-

-

-

02.06

Для колективного гаражного будівництва 

-

-

-

-

02.07

Для іншої житлової забудови  

-

0,03

-

0,03

02.08

Для цілей підрозділів 02.01 - 02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

03

Землі громадської забудови

х

х

х

х

03.01

Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування  

 

 

 

 

03.02

Для будівництва та обслуговування будівель закладівосвіти 

 

 

 

 

03.03

Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги 

 

 

 

 

03.04

Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій 

 

 

 

 

03.05

Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування  

 1

03.06

Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів 

 

 

 

 

03.07

Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 

1

1

-

-

03.08

Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування 

-

-

-

-

03.09

Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ 

-

-

-

-

03.10

Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури 

-

-

-

-

03.11

Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки 

 

 

 

 

03.12

Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування 

1

1

-

-

03.13

Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування  

1

-

-

-

03.14

Для розміщення та постійної діяльності органів МНС

 

 

 

 

03.15

Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови  

1

1

-

-

03.16

Для цілей підрозділів 03.01 - 03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

04

Землі природно-заповідного фонду

х

х

х

х

04.01

Для збереження та використання біосферних заповідників 

 

 

 

 

04.02

Для збереження та використання природних заповідників 

 

 

 

 

04.03

Для збереження та використання національних природних парків 

 

 

 

 

04.04

Для збереження та використання ботанічних садів 

 

 

 

 

04.05

Для збереження та використання зоологічних парків 

 

 

 

 

04.06

Для збереження та використання дендрологічних парків 

 

 

 

 

04.07

Для збереження та використання парків-пам'яток садово-паркового мистецтва 

 

 

 

 

04.08

Для збереження та використання заказників 

 

 

 

 

04.09

Для збереження та використання заповідних урочищ 

 

 

 

 

04.10

Для збереження та використання пам'яток природи 

 

 

 

 

04.11

Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків 

 

 

 

 

05

Землі іншого природоохоронного призначення

х

х

х

х

06

Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися для профілактики захворювань і лікування людей)  

х

х

х

х

06.01

Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів 

 

 

 

 

06.02

Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів 

 

 

 

 

06.03

Для інших оздоровчих цілей 

 

 

 

 

06.04

Для цілей підрозділів 06.01 - 06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

07

Землі рекреаційного призначення

х

х

х

х

07.01

Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення  

 

 

 

 

07.02

Для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту 

 

 

 

 

07.03

Для індивідуального дачного будівництва 

 

 

 

 

07.04

Для колективного дачного будівництва  

 

 

 

 

07.05

Для цілей підрозділів 07.01 - 07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

08

Землі історико-культурного призначення

х

х

х

х

08.01

Для забезпечення охорони об'єктів культурної спадщини  

 

 

 

 

08.02

Для розміщення та обслуговування музейних закладів 

 

 

 

 

08.03

Для іншого історико-культурного призначення 

 

 

 

 

08.04

Для цілей підрозділів 08.01 - 08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

09

Землі лісогосподарського призначення

х

х

х

х

09.01

Для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг  

 

 

 

 

09.02

Для іншого лісогосподарського призначення  

 

 

 

 

09.03

Для цілей підрозділів 09.01 - 09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

10

Землі водного фонду

х

х

х

х

10.01

Для експлуатації та догляду за водними об'єктами 

-

-

-

-

10.02

Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами 

 

 

 

 

10.03

Для експлуатації та догляду за смугами відведення 

 

 

 

 

10.04

Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами 

 

 

 

 

10.05

Для догляду за береговими смугами водних шляхів 

 

 

 

 

10.06

Для сінокосіння 

 

 

 

 

10.07

Для рибогосподарських потреб 

3

3

3

3

10.08

Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей 

 

 

 

 

10.09

Для проведення науково-дослідних робіт 

 

 

 

 

10.10

Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд 

 

 

 

 

10.11

Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів 

 

 

 

 

10.12

Для цілей підрозділів 10.01 - 10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

11

Землі промисловості

х

х

х

х

11.01

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами  

 

 

 

 

11.02

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості 

       

11.03

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств 

       

11.04

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) 

 

 

 

 

11.05

Для цілей підрозділів 11.01 - 11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

12

Землі транспорту

х

х

х

х

12.01

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту 

 

 

 

 

12.02

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту  

 

 

 

 

12.03

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту  

 

 

 

 

12.04

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства 

 

 

 

 

12.05

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту 

 

 

 

 

12.06

Для розміщення та експлуатації об'єктів трубопровідного транспорту 

 

 

 

 

12.07

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту 

 

 

 

 

12.08

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій 

 

 

 

 

12.09

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту 

 

 

 

 

12.10

Для цілей підрозділів 12.01 - 12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

13

Землі зв'язку

х

х

х

х

13.01

Для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій 

-

-

-

-

13.02

Для розміщення таексплуатації будівель та споруд об'єктів поштового зв'язку 

-

-

-

-

13.03

Для розміщення таексплуатації інших технічних засобів зв'язку 

 

 

 

 

13.04

виключено

 

 

 

 

13.04

Для цілей підрозділів 13.01 - 13.03, 13.05 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

14

Землі енергетики

х

х

х

х

14.01

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій  

       

14.02

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії 

 

-

 

-

14.03

Для цілей підрозділів 14.01 - 14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

15

Землі оборони

х

х

х

х

15.01

Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України

 

 

 

 

15.02

Для розміщення та постійної діяльності внутрішніх військ МВС

 

 

 

 

15.03

Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби України

 

 

 

 

15.04

Для розміщення та постійної діяльності Служби безпеки України

 

 

 

 

15.05

Для розміщення та постійної діяльності Державної спеціальної служби транспорту

 

 

 

 

15.06

Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки України

 

 

 

 

15.07

Для розміщення та постійної діяльності інших, створених відповідно до законів України, військових формувань

 

 

 

 

15.08

Для цілей підрозділів 15.01 - 15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

16

Землі запасу

3

3

4,5

4,5

17

Землі резервного фонду

3

3

4,5

4,5

18

Землі загального користування

1

1

1

1

19

Для цілей підрозділів 16 - 18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

-

-

-

-

_________

У разі встановлення ставок податку та податкових пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, по кожному населеному пункту затверджуються окремі переліки.

Зазначається код КОАТУУ, код області та району, назва адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту або території об’єднаної територіальної громади, на які поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування. У разі необхідності кількість рядків може бути збільшена.

Вид цільового призначення земель зазначається згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року № 1011/18306 (зі змінами).

4 Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 274, 277 Податкового кодексу України (значення з трьома десятковими знаками).

Секретар сільської  ради                                                         Г.П.Мазур

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3
допроектурішення про встановлення
ставок та пільг зі сплати земельного податку

на 2019 рік

                             

Пільги зі сплати земельного податку

на   2019 рік,

вводяться в дію  з  01.01.2019 року

Адміністративно-територіальні  одиниці, на які поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:

Код області1

Код району1

Код КОАТУУ1

Назва1

71

240

7124083600

с. Кобринова Гребля, с.Антонівка

 

Група платників, категорія/цільове призначення земельних ділянок2

Розмір пільги

(у відсотках)

Інваліди  першої  і  другої групи

100%

фізичні  особи, які  виховують  трьох  і  більше  дітей віком  до 18 років

100%

пенсіонери (за  віком)

100%

ветерани  війни та особи, на яких  поширюється  дія  Закону  України  «  Про  статус  ветеранів  війни, гарантії  їх  соціального захисту»

100%

Фізичні  особи, визнані  законом  особами, які  постраждали  внаслідок  Чорнобильської  катастрофи

100%

При цьому,  звільнення  від сплати  податку  за  земельні  ділянки,  передбачене  для  відповідної  категорії  фізичних  осіб 
 поширюється   на  земельні  ділянки  за кожним  видом  використання  у  межах  граничних  норм:

-для  ведення  особистого  селянського  господарства  -  розмірі  не  більше  як  2 га

-  для  будівництва  і  обслуговування  житлового  будинку  ,  господарських  будівель  і  споруд  ( присадибна  ділянка  не  більше  як  0,25  га)

-  для  індивідуального  дачного  будівництва  -  не  більше  як  0,10  га

- для  будівництва  індивідуальних  гаражів  -  не  більше  як  0,01 га

-  для  ведення  садівництва  -  не  більше  як  0,12 га

 

Власники  земельних  ділянок  , земельних  часток  ( паїв)  та  землекористувачі  за  умови
  передачі 
земельних  ділянок  та  земельних  часток ( паїв ) в  оренду  платнику єдиного  податку  четвертої 
 групи  на  період  дії  єдиного  податку четвертої  групи

100%

Юридичні  особи:

Дошкільні  та  загальноосвітні  навчальні  заклади  незалежно  від  форми  власності  і  джерел 
 фінансування  заклади культури  , науки  , освіти   охорони  здоровя , соціального  захисту  ,
фізичної культури та  спорту  , які  повністю  утримуються   за рахунок  коштів  державного 
або  місцевих бюджетів.

100%

Органи  державної влади  та   органи  місцевого  самоврядування ,  бюджетні  установи ,  в 
галузі  ветеринарної  медицини  ,  водного  господарства  та  меліорації   ,  які  є  неприбутковими,
 та  повністю утримуються   за  рахунок  коштів  державного  або  місцевих  бюджетів  ,  мета
  створення  і основна  діяльність  яких  не передбачає  одержання  прибутку ,  які  не займаються  підприємницькою  діяльністю  та  створені   для  досягнення   управлінських  цілей 
 стосовно   охорони  здоров’я  тварин  ,   експлуатації  державних   меліоративних  систем  , використання, збереження та  відтворення  водних  ресурсів, меліорації  земель а  також  інших  цілей , спрямованих  на  досягнення  суспільних  благ.

100%

Зазначається код КОАТУУ, код області та району, назва адміністративно-територіальної одиниціабо населеного пункту або території об’єднаної територіальної громади, на які поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування. У разі необхідності кількість рядків може бути збільшена.

2Перелік пільг встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 281, 282 Податкового кодексу України.

Пільги визначаються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті12, пункту 30.2 статті 30, статей 281 і 282 Податкового кодексу України.

Секретар  сільської ради                                                       Г.П.Мазур

 

 

                                                Аналіз  регуляторного  впливу

до  проекту  рішення   Кобриново-Гребельської сільської ради

«Про встановлення    ставок земельного податку,  пільг з його  сплати                                на  2019 рік»

         Проект  рішення     сільської ради  « Про встановлення  ставок земельного податку, пільг з його сплати   на 2019 рік»   » розроблений відповідно до норм Податкового кодексу України.

         Проект рішення   розроблений з метою  поповнення  бюджету сільської ради  для виконання  програми  соціально - економічного  розвитку  територіальної громади , сприяння регуляторному середовищу.

          Аналіз впливу  цього регуляторного акта  розроблений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від  11 березня 2004 р. № 308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України  № 1151 від 16.12.2015 р.

 У процесі проведення аналізу визначались:

- проблема, яку передбачається розв'язати шляхом державного регулювання;

- цілі державного регулювання;

- прийнятні альтернативні способи досягнення зазначених цілей:

- механізм, який пропонується застосувати для розв'язання проблеми, і відповідні заходи;

- можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта;

       -  очікувані результати прийняття акта;

-  строк дії акта ;

- показники результативності акта;

- заходи, з допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності акта.

 

Результати аналізу викладені  письмово згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від  11 березня 2004 р. № 308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України  № 1151 від 16.12.2015 р.

 

       1. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом регулювання

         Проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання:

Згідно зі статтею 10 та пунктом 12.3 статті 12 Податкового кодексу України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування встановлювати місцеві податки та збори в межах своїх повноважень. До місцевих податків належить і земельний податок.

Податковим кодексом України визначено, що органи місцевого самоврядування приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та офіційно оприлюднюють до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується їх застосування, а саме; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортний податок, плата за землю, єдиного податку, туристичного збору, збір за місця для паркування транспортних засобів.

Відповідно до пункту 12.3.5 статті 12 Податкового кодексу України, якщо сільська  рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами Податкового кодексу України, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм Податкового кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.

 

 

 

 

Місцеві податки та збори зараховуються в повному обсязі до сільського бюджету  та є його бюджето - формуючим  джерелом, забезпечують збалансованість дохідної частини бюджету та задоволення нагальних потреб громади міста.

           Пунктом 24 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» задекларовано, що встановлення  розмірів ставок місцевих податків і зборів у межах, визначених законом, відноситься до виключної компетенції органів місцевого самоврядування.

 

Виходячи з вищевикладеного, з метою безумовного виконання Податкового кодексу України, недопущення суперечливих ситуацій, забезпечення дохідної частини сільського бюджету, виконання програм соціально-економічного розвитку  територіальної громади, сільська  рада має прийняти рішення «Про встановлення ставок земельного податку, пільг з його сплати  на 2019 рік».

 

           Причини виникнення проблеми:

У разі неприйняття рішення про встановлення ставок земельного податку  на 2019 рік, податок  буде  справлятимуться по мінімальним ставкам, що спричинить втрати дохідної частини бюджету. Як наслідок будуть не профінансовані соціальні програми села, а саме:

- Програма організаційного, технічного і фінансового забезпечення заходів щодо оформлення, утримання, зберігання та охорони об’єктів комунальної власності та тих, що перебувають на балансі сільської ради на 2019 рік;

- Програма із зовнішнього освітлення, упорядкування та покращення санітарного стану сіл Кобринова Гребля та Антонівка на 2018-2020 роки ;

- Програма питна вода  у 2019 році ;

- Програма природоохоронних заходів  на 2019 рік ;

 -Культурно-мистецька програма місцевого значення сіл Кобринова Гребля та Антонівка на 2019 рік ;

-  Програма «Турбота» в частині соціального захисту жителів села  ( 12 тис. грн..);

- та інші заходи.

 

Аналіз надходжень до сільського  бюджету

п/н

Назва показника

Обсяг надходжень за 2017 рік, тис. грн.

Очікуваний обсяг надходжень за 2018 рік, тис. грн.

Прогнозований обсяг надходжень на 2019 рік, тис. грн.

1

 

 

Податок на землю

10930

12476

14700

 

В разі прийняття рішення «Про встановлення ставок земельного податку, пільг з його сплати на 2019 рік» в бюджет  села  надійдуть кошти в сумі 14,7 тис. грн. За рахунок цих коштів фінансуватимуться такі соціальні програми, як:

- Програма організаційного, технічного і фінансового забезпечення заходів щодо оформлення, утримання, зберігання та охорони об’єктів комунальної власності та тих, що перебувають на балансі сільської ради;

- Програма із зовнішнього освітлення, упорядкування та покращення санітарного стану села;

- Програма  питна вода;

- Програма природоохоронних заходів;

-  Програма «Турбота» в частині соціального захисту жителів села.

 

 У разі не прийняття рішення «Про встановлення ставок земельного податку, пільг з його сплати  на 2019 рік» є загроза недофінансування вищевказаних соціальних програм.

 

Підтвердження важливості проблеми:

 

Важливість проблеми при затвердженні ставок земельного податку  полягає в необхідності наповнення місцевого бюджету та спрямування отриманих коштів від сплати податків на вирішення соціальних проблем територіальної громади та покращення інфраструктури села .

                Враховуючи, вищевикладене, сільської  радою розробляється проект рішення „Про встановлення ставок земельного податку, пільг з його сплати  на 2019 рік та публікується в засобах масової інформації .

 

Основні групи, на які проблема справляє вплив:

 

Групи

Так

Ні

Громадяни

так

 

Держава

так

 

Суб’єкти господарювання

так

 

у тому числі суб’єкти малого підприємництва*

так

 

 

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:

 Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією сільської  ради.

 

 

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:

Зазначена проблема не може бути вирішена за допомогою діючих регуляторних актів з огляду на вимоги Податкового кодексу України. А саме, у разі, якщо сільська  рада у термін до 15 липня не прийняла та не оприлюднила рішення про встановлення місцевих податків і зборів, в тому числі і ставок земельного податку,  на наступний рік, такі податки справляються із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.

 

 

II. Цілі державного регулювання

Цілі державного регулювання, безпосередньо пов'язані з розв'язанням проблеми:

Проект регуляторного акта спрямований на розв’язання проблеми, визначеної в попередньому розділі.

 Основними цілями регулювання є:

- здійснити планування та прогнозування надходжень від податку  при формуванні бюджету;

- встановити доцільні і обґрунтовані розміри ставок податку  з урахуванням рівня платоспроможності громадян та суб’єктів господарювання та відповідно до потреб міського бюджету;

 - встановити пільги щодо сплати податку ;

 - забезпечити додаткові надходження до сільського  бюджету, з метою забезпечення належного фінансування програм соціально-економічного та культурного розвитку громади;

- забезпечити своєчасне надходження до сільського бюджету податку ;

- забезпечити відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування;

- привести рішення сільської  ради у відповідність до норм та вимог Податкового кодексу України.

 

 

 

ІІІ.  Визначення та оцінка способів досягнення визначених цілей

1. Визначення альтернативних способів

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1.

Не виносити на розгляд сесії сільської  ради та не приймати  рішення  ради «Про встановлення ставок земельного податку, пільг з його сплати  на 2019 р.»

Така альтернатива є неприйнятною в зв’язку з тим, що в даному випадку відповідно до пункту 12.3.5 статті 12 Податкового кодексу України, податок сплачуються платниками у порядку, встановленому Кодексом за  мінімальними ставками, що не сприятиме наповненню сільського  бюджету в можливих обсягах.

Очікуванні втрати сільського  бюджету в результаті неприйняття рішення «Про місцеві податки і збори на 2019 р. складатимуть: ___7,8____ тис. грн., що не дозволить профінансувати заходи соціального, економічного та інженерного значення  територіальної громади села  (благоустрій, утримання комунальних закладів та інше.)

Альтернатива 2.

Прийняти  рішення «Про встановлення ставок земельного податку, пільг з його сплати  на 2019 рік»  у запропонованому вигляді

Прийняття даного рішення сільської ради забезпечить досягнути встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати податку  на території села  та відповідне наповнення сільського  бюджету.

Забезпечить  фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування. До бюджету територіальної громади надійде _____14,7_____ тис. грн., що дозволить профінансувати в повному об’ємі комунальні заклади, благоустрій та інші соціальні програми.

 

Альтернатива 3.

Встановлення податку   на 2019 рік за максимальними ставками. 

За рахунок прийняття максимальних ставок, можливе додаткове надходження коштів до сільського бюджету. Проте, це спричинить додаткове (непосильне) навантаження для платників податків та зборів  територіальної громади. В цьому випадку можливе перевиконання дохідної частини сільського  бюджету, але у зв’язку з надмірним  податковим навантаженням буде виникати заборгованість зі спати податку, що призведе до нарахування пені та штрафних санкцій за несвоєчасну сплату, і як наслідок

масове закриття суб’єктів підприємницької діяльності, зменшення кількості робочих місць, виникнення соціальної напруги населення.

 

 

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

 Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Відсутні

Втрати сільського  бюджету у сумі ___7,8____ тис. грн., за рахунок сплати податку за мінімальними ставками 

Альтернатива 2

1. Забезпечить дотримання вимог Податкового кодексу України, реалізацію наданих органам місцевого самоврядування повноважень.

2. Забезпечить відповідні надходження до сільського бюджету від сплати податку (прогнозована сума ____14,7____ тис. грн.).

3.Створить сприятливі фінансові можливості місцевої  влади для задоволення соціальних та інших потреб територіальної громади.

4. Вдосконалить відносини між сільською  радою, органом фіскальної служби та суб’єктами господарювання пов’язаних зі справлянням податку.

Відсутні

Альтернатива 3

1.Максимальні надходження коштів до місцевого бюджету. 2.Спрямування надлишків на соціально-економічний розвиток громади.

Соціальна напруга, недовіра до місцевої влади.

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Сплата податку за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Витрати пов’язані лише з плати за землю,  в сумі :      _____16,9______ тис.грн.

Альтернатива 2

Сплата податку  за обґрунтованими ставками. Встановлення пільг по сплаті податку для окремих категорій громадян.

 

Сплата податку за встановленими ставками (сума_14,7__ тис. грн.)

Альтернатива 3

Вирішення більшої кількості соціальних проблем села  за рахунок значного зростання дохідної частини сільського  бюджету

Надмірне податкове навантаження за причини встановлення максимальних ставок податку призведе до  нарахування пені та штрафних санкцій за їх несвоєчасну сплату.

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

 

За даними Тальнівського  відділення Звенигородської  ОДПІ  станом на _01.01.2018р_

                    

Показник

Великі

Середні

Малі

Разом

всього

в тому числі мікро

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць*

0

0

3

-

3

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

0 %

0 %

100 %

0 %

100 %

 

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Сплата податку  за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Витрати пов’язані лише з плати за землю,  в сумі :       ____0,5_____ тис. грн.

Альтернатива 2

Сплата податку за обґрунтованими ставками. Встановлення пільг по сплаті податків для окремих категорій громадян.

Відкритість процедури, прозорість дій місцевого самоврядування.

Вдосконалить відносини між сільської  радою, органом фіскальної служби та суб’єктами господарювання пов’язаних зі справлянням податку.

Сплата податку за запропонованими ставками. Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведено у додатку  до цього АРВ (____0,7_____ тис. грн.)

Альтернатива 3

Відсутні

Прийняття максимальних ставок спричинить додаткові

витрати СПД. Надмірне податкове навантаження, яке може спричинити занепад малого бізнесу, який провадить діяльність на території ради, зменшення кількості робочих місць.

 

 

        

 

 

 

 

 

  ІV.  Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

                 

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності ( за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

1 - цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати)

Така альтернатива є неприйнятною в зв’язку з тим, що в даному випадку відповідно до пункту 12.3.5 статті 12 Податкового кодексу України, місцеві податки і збори сплачуються платниками у порядку, встановленому Кодексом за  мінімальними ставками, що не сприятиме наповненню сільського  бюджету в можливих обсягах.

Очікуванні втрати сільського бюджету в результаті неприйняття рішення «Про встановлення ставок земельного податку» на 2019 р. складатимуть: ____14,7___ тис. грн.

Що не дозволить профінансувати заходи соціального, економічного та інженерного значення  територіальної громади села  (благоустрій, утримання комунального закладу та інше.)

Альтернатива 2

3 - цілі прийняття проекту регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть)

Прийняття даного рішення сільської  ради забезпечить досягнути встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати податку  на території села  та відповідне наповнення сільського  бюджету.

Забезпечить  фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування. До бюджету територіальної громади надійде ___14,7___ тис. грн., що дозволить профінансувати в повному об’ємі комунальні заклади, благоустрій та інші соціальні програми.

Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів громади і платників податків і зборів.

Альтернатива 3

2 - цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними)

Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково.

Надмірне податкове навантаження на суб'єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини місцевого бюджету, а саме існує ризик переходу суб’єктів господарювання в «тінь», зменшення кількості робочих місць та розміру заробітної плати, і як наслідок виникне зворотній ефект в результаті якого зменшення надходжень до сільського бюджету. Балансу інтересів досягнуто не буде.

   

Рейтинг результативності

Вигоди

(підсумок)

Витрати

(підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 1

Держава:

Відсутні

Громадяни:

Сплата податків за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України Суб’єкти господарювання: Сплата податків за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Держава:

Відсутні

Громадяни:

 Відсутні

Суб’єкти господарювання: Витрати:

Сумарні витрати, грн: ___2000

Зменшення надходжень до сільського  бюджету, підвищення соціальної напруги за причини погіршення якості життя членів громади

Альтернатива 2

Держава: - надходження коштів до сільського  бюджету; - спрямування фінансового ресурсу на соціально-економічний розвиток села. Громадяни:

 Сплата податків і зборів за обґрунтованими ставками Встановлення пільг по сплаті податків для окремих категорій громадян Суб’єкти господарювання: Сплата податку  за обґрунтованими ставками.

Держава:

Витрати, пов'язані з підготовкою регуляторного акта та його офіційним опублікуванням в друкованому засобі масової інформації. Громадяни:

Сплата податків за встановленими ставками

Суб’єкти господарювання: Витрати: Сплата податків за запропонованими ставками. Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведено у додатках до цього АРВ Сумарні витрати, грн:____2000_____

Наповнення сільського бюджету, збереження суб’єктів господарювання та робочих місць

Альтернатива 3

Держава: Максимальні надходження коштів до місцевого бюджету. Спрямування надлишків на соціально-економічний розвиток села . Громадяни: Вирішення більшої кількості соціальних проблем села  за рахунок значного зростання дохідної частини сільського  бюджету

Суб’єкти господарювання: Відсутні

Держава:

Витрати, пов'язані з підготовкою регуляторного акта та його оприлюдненням в друкованих ЗМІ Громадяни: Надмірне податкове навантаження. Суб’єкти господарювання: Витрати: Надмірне податкове навантаження, яке може спричинити занепад малого бізнесу, який провадить діяльність на території ради. Сумарні витрати, грн: __2212,00__

Надмірне податкове навантаження, зменшення кількості суб’єктів господарювання, недовіра до місцевої влади

 

                          

Рейтинг

 

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 1

Цілі прийняття проекту рішення про встановлення ставок земельного податку  на 2019 рік будуть досягнуті майже у повній мірі. До сільського  бюджету надійдуть додаткові кошти від сплати податку , а податкове навантаження для платників не буде надмірним. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів сільської  ради і платників податку.

Зміни до чинного законодавства:

  • Податкового кодексу України;
  • Бюджетного кодексу України;
  • Земельного кодексу України;
  • та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

Альтернатива 2

Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне подакове навантаження на суб'єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини місцевого бюджету. Балансу інтересів досягнути неможливо.

Зміни до чинного законодавства:

  • Податкового кодексу України;
  • Бюджетного кодексу України;
  • Земельного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

Виникнення податкового боргу про причині не сплати податку .

Альтернатива 3

У разі неприйняття регуляторного акта, податок справлятиметься по мінімальним ставкам, що спричинить втрати доходної частини бюджету і відповідно не виконання бюджетних програм.  Вказана альтернатива є неприйнятною.

Зміни до чинного законодавства:

  • Податкового кодексу України;
  • Бюджетного кодексу України;
  • Земельного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

           Таким чином для реалізації обрано Альтернативу 2 – встановлення економічно- обґрунтованих ставок земельного податку,  що є посильними для платників податків, та забезпечить фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування .

 

 

 

                                                                                        

          V. Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми

 

Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему:

В результаті визначення цілі, проведення аналізу поточної ситуації на території Павлівської  сільської  ради, аналітичних показників Тальнівського  відділення Звенигородської  ОДПІ Черкаської області,  проведених консультацій, нарад та зустрічей, основним механізмом, яке забезпечить розв’язання визначеної проблеми є встановлення запропонованих  ставок земельного податку  на 2019 рік.

Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження цього регуляторного акта: 

Розробка проекту рішення сільської  ради "Про встановлення ставок земельного податку, пільг з його сплати на 2019 р». та АРВ до нього.

Проведення консультацій з суб'єктами господарювання.

Оприлюднення проекту разом з АРВ та отримання пропозицій і зауважень.

 Підготовка експертного висновку постійної відповідальної комісії щодо відповідності проекту рішення вимогам статей 4, 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Отримання пропозицій по удосконаленню від Державної регуляторної служби України.

Прийняття рішення на пленарному засіданні сесії сільської  ради.

Оприлюднення рішення у встановленому законодавством порядку.

Проведення заходів з відстеження результативності прийнятого рішення.

 

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги.

 

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.

Тест малого підприємництва додається.

 

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Запропонований термін дії акта:

один рік

Обґрунтування запропонованого терміну дії акта:

У разі, якщо сільська  рада у термін до 01 липня не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів на наступний рік, такі податки справляються, виходячи з норм цього Кодексу, із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю (підпункт 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПКУ, абзац 2 частина 5 розділу XIX Прикінцеві положення ПКУ).

Враховуючи норми Бюджетного та Податкового кодексів України, органи місцевого самоврядування мають щорічно переглядати розміри ставок місцевих податків та зборів, що справляються в установленому ПКУ порядку. Відповідні ставки будуть діяти лише протягом року, на який прийняті.

 

 

VIII.  Визначення показників результативності дії регуляторного акта

  • розмір надходжень до  місцевого бюджету , пов'язаних з дією акта
  • кількість суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюється дія акта,
  • Розмір коштів та час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичними особами, пов’язаними з виконаннями вимог акту
  • Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта

 

Прогнозні показники результативності.

п/н

Назва показника

У разі прийняття рішення про місцеві податки та збори на 2019 р.

Очікуваний обсяг надходжень тис. грн.

1

Разом надходжень до місцевого бюджету, в тому числі:

14,7

 

Земельний  податок

14,7

2.

Кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта.

151

3

Розмір коштів та час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичних осіб, пов’язаними з виконаннями вимог акту

  • Кошти, тис. грн
  • Час, год. на 1 СПД

 

 

 

______14,7_______

1 год

4

Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта,

Оприлюднені повідомлення, проект рішення, АРВ:

- на офіційному сайті сільської  ради;

- на стенді сільської  ради

- в газеті «Тальнівщина».

 Високий

 

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

 

Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися виконавчим комітетом сільської  ради.

Метод проведення відстеження результативності:

Статистичний

Вид даних, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності:

Статистичні

- аналітичні показники Звенигородської  ОДПІ у Черкаській області;

Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися до дня набрання чинності цим регуляторним актом.

Повторне відстеження результативності буде здійснюватися за три місяці  до  дня  закінчення визначеного строку дії регуляторного акта.

 

 

 

Сільський голова                                                                   В.І. Маляр

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

до аналізу регуляторного впливу

 

ТЕСТ

 малого підприємництва (М-Тест)

 

1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 20квітня  2018р. по 03травня2018р.

 

Порядковий номер

Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо)

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1

Дата 04.05.2018р.

Робочі наради та зустрічі (опитування)

7

Обговорено  розміри  ставок земельного податку  на 2019 рік в межах, передбачених Податковим кодексом

2

Дата:               з 20.04.2018р. по 03.05.2018р.

Робоча зустріч з представниками малого бізнесу

7

Отримана інформація про  земельний податок на 2019 рік та  обговорено  розміри його ставок. Отримано згоду на встановлення запропонованих ставок земельного податку.

 

2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):

 кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання:___3__(одиниць),

питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив  ___100%___ (відсотків)

 

3. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання

 

 

Порядковий номер

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік провадження регулювання)

Періодичні (за наступний рік)

Витрати за п'ять років

Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання

1

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)

0

0

0

2

Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування

0

0

0

3

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали)

50,00

0

0

4

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)

0

0

0

5

Інші процедури

(сплата податків та зборів, визначених рішеннями  сільської  ради на 2019 рік), гривень

 

2000

0

0

6

Разом, гривень Формула:

(сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5)

2050

0

0

7

Кількість суб'єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

3

8

Сумарно, гривень Формула:

відповідний стовпчик "разом" Х кількість суб' єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 6 Х рядок 7)

6150

0

0

Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

Розрахунок вартості 1 людино-години:

Норма робочого часу на 2018 рік становить при 40-годинному робочому тижні – 1994,0 годин (норми тривалості робочого часу на 2018 рік. Лист Мінсоцполітики від 19.10.2017 № 224/0/103-17/214 «Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2018 рік»)

Для розрахунку використовується мінімальна заробітна плата, що у 2018 році становить 3723 грн. та у погодинному розмірі 22,41 грн. (ст.8 Закону України від 07.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік»)

9

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання

1 год*22,41 грн= 22,41

0

0

10

Процедури організації виконання вимог регулювання: Внесення змін до внутрішніх процедур обліку та звітності

1 год*22,41 грн= 22,41

0

0

11

Процедури офіційного звітування

0

0

0

12

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок

0

0

0

13

Інші процедури

Х

Х

Х

 

не передбачено

0

Х

0

14

Разом, гривень

44,82

Х

0

15

Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

3

16

Сумарно, гривень

134,46

Х

0

           

 

 

 

 

БЮДЖЕТНІ ВИТРАТИ

 на адміністрування регулювання для суб’єктів малого і мікропідприємництва

 

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків (зборів), не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.

 

4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

 

Показник

Перший рік регулювання (стартовий), гривень

За п’ять років, гривень

1

Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

6230

0

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

134,46

0

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання

6364,46

0

4

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

0

0

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання

6364,46

0

 

5. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання

На основі аналізу статистичних даних та під час консультацій, проведених із суб’єктами підприємництва, визначено, що зазначені ставки податків є прийнятними для суб’єктів малого підприємництва і впровадження компенсаторних (пом’якшувальних ) процедур не потрібно.

 

 Сільський голова                                          В.І. Маляр

 

 

 

 

 

 

                                               ПОВІДОМЛЕННЯ

про оприлюднення регуляторного акту -проекту рішенняКобриново-Гребельської сільської ради «Про встановлення ставок земельного податку, пільг з його сплати на 2019 рік».

            Мета даного рішення - прийняття регуляторного акту, що дозволить забезпечити реалізацію державної політики в податковій сфері, спрямовану на поповнення дохідної частини місцевого бюджету.

            Адреса розробника : Черкаська область Тальнівськийрайон,селоКобринова Гребля , вул.Жовтнева,8, виконавчий комітет сільської ради.

            Спосіб оприлюднення: регуляторний акт та аналіз регуляторного впливу буде розміщено в п»ятиденний строк з дня оприлюднення цього оголошення  на офіційному веб сайті сільської ради за електронною адресою: http: www.kobringr.talnern.org.ua.

 

            Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб в письмовому вигляді прийматимуться протягом місяця з дня оприлюднення проекту рішення та аналізу регуляторного впливу за адресою розробника регуляторного акту.

 

Сільський голова                        В.І. Маляр